فرشته‌های کوچک در انتظار سرپناهی امن

در نگاه نخست با دیدن چهره های کودکان معصوم دلم فرو می‌ریزد، نخستین بارم نیست که برای تهیه گزارش به اینجا آمده‌ام، ولی دیدن چهره کودکانی که هنوز درست سخن گفتن را نیاموخته‌اند با سرم‌ها و سرهای تراشیده برای هرکسی دردآور است.
زنگ در را می‌فشارم و با هماهنگی مسئول بخش وارد می‌شوم، اینجا یک بیمارستان کوچک برای دل‌های بزرگ کودکان مبتلا به سرطان است.

در نگاه نخست با دیدن چهره های کودکان معصوم دلم فرو می‌ریزد، نخستین بارم نیست که برای تهیه گزارش به اینجا آمده‌ام، ولی دیدن چهره کودکانی که هنوز درست سخن گفتن را نیاموخته‌اند با سرم‌ها و سرهای تراشیده برای هرکسی دردآور است.

با دکتر حسین کرمی، پزشک بخش روبرو می‌شوم و گفت‌وگوی کوتاهی با وی انجام می‌دهم.

وی دارای مدرک فوق تخصص خون وسرطان اطفال از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و از سال 84، تاکنون در زمینه درمان کودکان مبتلا به بیماری های خونی و سرطان فعالیت دارد.

لوکمیا، شایع‌ترین نوع بیماری سرطان در کودکان

کرمی درباره بیماری سرطان کودکان اینطور توضیح داد: شایع‌ترین نوع سرطان درکودکان نوع لوکمیا است که نوع لنفو پلاستیک حاد ( اِی اِل) آن حدود 75 درصد از لوکمیا کودکان را تشکیل می‌دهد.

علائم بروز سرطان درکودکان به دو صورت علائم عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شود که درد، ضعف، خستگی، بی حوصلگی، بی‌اشتهایی، تب و ... از علائم عمومی هستند و در ابتدای ابتلا به سرطان دیده می‌شوند.

تعدادی علایم نیز اختصاصی ترهستند، مانند: رنگ پریدگی، کبودی پوست، خونریزی و دردهای استخوانی و کمر که ممکن است درانواع سرطان متفاوت باشد.

غذاهای آماده و سموم کشاورزی، دو دلیل ابتلا به سرطان

وی به دلایل مختلف بروز سرطان اشاره کرد و ابراز داشت: شاید بخشی از بیماری سرطان به دلیل شیوه تغذیه فرد و نوع موادغذایی مصرفی باشد، به عنوان مثال: استفاده از غذاهای آماده مانند فست فود، سوسیس، کالباس.

علاوه بر این موارد، استفاده بی رویه از سموم در محصولات کشاورزی و برخی حشره کش ها و انواع ویروس‌ها والبته عوامل ژنتیک نیز می‌تواند از دلایل افزایش شیوع سرطان باشد.

کرمی با بیان اینکه سرطان کودکان در مقایسه با بزرگسالان دو حسن یا مزیت دارد، اضهار کرد: شیوع سرطان درکودکان پایین تراست و آسان‌تر و بهتر درمان می‌شود.

بهبود 80 درصد از کودکان با شیمی درمانی

کرمی افزود: در شایع‌ترین نوع سرطان یا همان نوع لوکمیا، حدود 80 درصد کودکان درمان می‌شوند و اساس بهبود نیز براساس شیمی درمانی صورت می‌گیرد، دربرخی ازموارد نیز که بیماری سرطان مقاوم به درمان است از پیوند مغز استخوان استفاده می‌کنیم.

نقش رسانه‌ها در آگاه سازی عمومی درباره عوارض مواد سمی و غذایی

این پزشک بخش آنکولوژی بیمارستان بوعلی سینا ساری به نقش رسانه‌ها در آگاه سازی عمومی نسبت به عوارض استفاده از سموم کشاورزی و تنظیم نوع تغذیه اشاره کرد و افزود: درواقع با رواج بهداشت تغذیه ای به آسانی می‌توانیم، امنیت سلامت جسمی جوانان را تضمین کنیم.

پس از پایان صحبت با دکتر کرمی به سراغ پرستاران و کودکان بیمار بخش می‌روم و درباره آرزوهای آن‌ها می‌پرسم.

سلامتی، آرزوی کودکان بخش آنکولوژی

نازنین، دختری با صورت سفید و قدی بلند که تازه به سن 12 سالگی رسیده است، درباره آرزوهای خود گفت: سلامتی، از خداوند می‌خواهم که سلامتی ام را برگرداند.

یک پسرکوچولو سبزه و ساکت هم در این بخش به نام ابوالفضل هست، انقدر خسته و بی رمق که حوصله حرف زدن ندارد.

علیرضا پسر 6 ساله گرم و دوست داشتنی بخش آنکولوژی هم ادامه داد: دلم اسباب بازی می‌خواهد.

پرداخت هزینه دارو و درمان از سوی ماهک

مادر علیرضا که در کنارش ایستاده است، درباره نحوه هزینه کرد درمان او اضافه کرد: درحال حاضرهزینه درمان و داروها برعهده بیمارستان است و در این مورد مشکلی نداریم.

مادر علیرضا ادامه می‌دهد: من آرزو دارم که علیرضا و همه بچه های بخش آنکولوژی خوب شوند.

ستایش، دخترکوچولوی 7 ساله ای که در آذرماه سال گذشته بیماری‌اش را تشخیص داده‌اند، آرزو دارد که دوچرخه جدیدی داشته باشد.

مادرستایش افزود: هزینه های بیمارستان راماهک می‌پردازد وازاین بابت نگرانی نداریم.

سختی کار در بخش آنکولوژی کودکان

امین اسلامی، پرستار بخش آنکولوژی بیمارستان بوعلی سینا ساری که به مدت 33 سال در بخش اطفال فعالیت دارد، نیز گفت: کارکردن با بیماران سرطانی بسیار سخت است و پرسنل بیمارستان عاشقانه با آنها کار می‌کنند.

نماینده ماهک در بیمارستان بوعلی سینا ساری درباره استرس و فشار کاری بخش آنکولوژی، اضافه کرد؛ معمولاً در زمان تعطیلات که در منزل به سر می‌بریم، فکر و یاد کودکان بیمار همیشه با ما هست.

اسلامی ابراز کرد: زمانی که یکی از کودکان حالش بد شود، خانواده‌ها فوراً دچار نگرانی می‌شوند و برای کمک خواستن به ما زنگ می‌زنند.

داشتن یک بیمارستان مناسب برای کودکان، آرزوی پرستاران بخش

نماینده ماهک با بیان اینکه مردم و مسئولان آنچه که درتوان دارند برای کودکان مبتلا به سرطان انجام دهند، ادامه داد: با توجه به اینکه، کودکان نسل آینده ما را شکل می‌دهند، باید تا آن جا که توان داریم سلامت جسمی و روحی آن‌ها را تأمین کنیم.

وی آرزوی خود را داشتن یک بیمارستان خوب با امکانات مناسب برای کودکان بخش آنکولوژی عنوان می‌کند.

سمیه علیزاده، یکی دیگر از پرستاران بخش آنکولوژی که 9 سال با اطفال و بیماران سرطانی کارکرده است، می‌گوید: من آرزودارم که همه کودکان این بخش خوب شوند.

وی با بیان اینکه داشتن امکانات مناسب برای کودکان، آرزوی پرستاران بخش است، ادامه می‌دهد: کودکان سرمایه آینده ما هستند که باید آن‌ها را با تمام توان حفظ کنیم.

آغاز ساخت بیمارستان کودکان از سال 90

در حال حاضر بیمارستان فوق تخصصی کودکان مبتلا به سرطان در حال ساخت است، برای کسب اطلاعات بیشتر با رئیس هیات مدیره مجمع خیرین ماهک گفتگو می‌کنم.

به گفته رضا شهریاری، بیمارستان ماهک از سال 1390 با اهدای زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع و ارزش ریالی 3 میلیارد تومان از سوی مرحوم دکتر شهیدی آغاز شد.

شهریاری با بیان اینکه پروانه این پروژه به مبلغ ریالی 600 میلیون تومان به صورت رایگان از سوی شورا و شهرداری ساری صادر شد، افزود: با حمایت سازمان نظام مهندسی و شرکت مشاور بیمارستان ساز نقشه های آن آماده گردید.

ساخت بیمارستان کودکان در 5 طبقه

وی با اشاره به ساخت بیمارستان در 5 طبقه و مساحت 6 هزارمترمربع، ادامه داد: در حال حاضر اسکلت پروژه و دیوارچینی آن به صورت کامل به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه تیم فنی در حال اجرای عملیات تاسیسات هستند و انشاء الله 2 سال و نیم دیگر نیز ساخته می‌شود، افزود: هم زمان با آغاز ساخت بیمارستان ماهک، هزینه درمان، ایاب و ذهاب و سبدهای غذایی کودکان تحت درمان را برعهده گرفته‌ایم.

شهریاری گفت: این بیمارستان پس از احداث و پذیرش بیماران، کلیه خدمات درمان و رفاه کودکان را به صورت رایگان انجام می‌دهد.